Posted on: نوامبر 18, 2021 Posted by: admixxxdkn Comments: 0

ممکن است در بیماران دچار تنگی پیشابراه و یا در بیماران با سابقه تنگی سوند ادراری سه راهه یا اسکار سوندهای کوچکتر (12 – 14 فرنچ) و در بیماران مبتلا به بزرگی پروستات، سوندهای بزرگتر (20 – 24 فرنچ) جهت جلوگیری از گره خوردن (Kinking) سوند درهنگام عبور از پیشابراه پروستاتی، لازم باشد. لوله ی سوند به وسیله ی ژل لوبریکانت و یا روان کننده ای که در آب حل شده باشد، از طریق پیشابراه وارد مثانه می شود. از کشیدن و یا جدا کردن لوله تخلیه ادرار خودداری نمایید زیرا باعث خونریزی یا ضربه به مجرا می گردد . مسدود شدن جریان ادرار به دلیل سنگ مثانه یا کلیه، لخته شدن خون در ادرار یا بزرگ شدن شدید غده پروستات، جراحی غده پروستات، جراحی در ناحیه تناسلی مانند ترمیم شکستگی لگن یا برداشتن رحم، آسیب به اعصاب مثانه، آسیب نخاعی، شرایطی مانند زوال عقل که عملکرد ذهنی شما را مختل میکند، داروهایی که توانایی فشار دادن عضلات مثانه را مختل میکنند که باعث میشود ادرار در مثانه محبوس شود، آسیبهای ستون فقرات یا ضربه، فلج پایین تنه، مولتیپل اسکلروزیس (ام اس)، بیماری پارکینسون، سرطان مثانه و عمل سزارین.

فروش سوند فولی سه راهروش نادرست ممکن است به مجرای ادرار یا پروستات (مرد) آسیب برساند یا موجب بروز عفونت مجاری ادراری یا پارافیموز در مردان شود. توجه داشته باشید که برای سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار ( شامل بررسی پروستات و مثانه ) حتما باید مثانه پر باشد. سوند نلاتون یک لوله لاستیکی توخالی و مستقیم است که از طریق سوراخ مجرای ادرار وارد مثانه شده و تنها یکبار می توان برای تخلیه ادرار بکار گرفت . سوند فولی را می توان از طریق مجرای ادرار و یا قسمت زیر شکم تا 90 روز استفاده نموده و هر دو مدل لاتکس و سیلیکون با پوشش بکتیگارد در دسترس است.

سوند فولی سه راه

سوند اکسترنال، تگزاس، اوری شیت یا سوند کاندوم برای مردان دچار بی اختیاری ادرار استفاده میشوند و خطر ابتلا به عفونت در صورت استفاده از این نوع سوندها کمتر از سوند فولی است. کاتترهای خارجی: همانطور که از نام این نوع سوند پیداست، این کاتترها در خارج از بدن قرار میگیرند و با نام کاتترهای کاندوم هم شناخته میشوند و معمولاً برای مردانی که مشکلی در احتباس ادرار ندارند، اما از مشکلات عملکردی یا ذهنی مانند زوال عقل رنج میبرند، استفاده میشود. سوند ها معمولا از جنس لاتکس، پی وی سی یا سیلیکون هستند که درون مثانه قرار میگیرند و ادرار را به درون کیسه های ادرار (یورین بگ) انتقال می دهند. عمده ترین عوارض ایجاد شده توسط سوند فولی ، عفونت در مجرای ادراری، مثانه یا کلیه ها است. پوشش این سوند به گونه ای است که خطر ابتلا به باکتریوری و استفاده از آنتی بیوتیک ها را کاهش و از عفونت های دستگاه ادراری جلوگیری می نماید.

کاتتر سوپراپوبیک: برای جایگذاری این سوند، پزشک یک برش چند اینچی زیر ناف، دقیقاً بالای استخوان شرمگاهی ایجاد کرده و سوند را مستقیما در مثانه قرار میدهد تا ادرار بدون عبور لوله از ناحیه تناسلی تخلیه شود. در بیماران مبتلا به درد پهلو به همراه وجود پیوری ( افزایش WBC و چرک در ادرار )، بررسی بیماران از نظر وجود انسداد، سنگ، یا آبسه برای تعیین نیاز به دخالت بیشتر یا تصویر برداری تکمیلی نقش اساسی دارد. دیگر انواع سوندکه به صورت دائم مورد استفاده قرار می­گیرند سوند حباب و سوند های فلزی است این گونه از سوند ها به دلیل قرار گرفتن در داخل مجاری ادراری و عدم تعویض پذیری باید از مواد غیر آلرژی زا و سازگار با محیط بدن ساخته شوندموارد منع مصرف انواع سونداستفاده از انواع سوندادراری نباید برای افراد ی كه قادر به ادرار كردن هستند یا برای راحتی بیمار یا كاركنان بیمارستان، مورد استفاده قرار گیرد.

سوند ادراری سه راهه

تروماي ادراري تنها منع مصرف مطلق براي قرار دادن انواع سوندادراري است. از مصرف غذا ها و نوشابه های محرک خود داری کنید. انواع سوند فولیدر جراحی شکم نیز استفاده می شود.نمونه ایی از سوند فولیسوند نلاتون: سوند نلاتونیا سوند­های یکبارمصرف از جمله سوند هایی هستند که مانند انواع سوند فولیبیشتر در بخش اورژانس و زمانی که بیمار در حالت طبیعی خود نباشد مورد استفاده قرار می­گیرد. سوند فولی ها دارای انواع مختلفی می باشند که از میان آن ها می توان سوند فولی های مستقیم با استفاده مجدد، سوند فولی دو راه یا احتباس، سوند فولی نوک خمیده و سوند فولی سه راه را نام برد.

سوندها در انواع مختلف کوتاه مدت(موقتی) و یا بلند مدت(دائمی) وجود دارند که سوند نلاتون از انواع سوند موقتی و سوند فولی از انواع سوند دائمیبه شمار میرود. سوند متناوب یا سوند روبینسون یک سوند انعطاف پذیر است که برای تخلیه کوتاه مدت ادرار استفاده میشود. در بیمارانی که احتباس ادرار ثانویه به انسداد خروجی مثانه ( مثل بزرگی پروستات )، هیدرونفروز دو طرفه دیده می شود. این نوع سوند می توانند روکش دار یا بدون روکش باشند (به عنوان مثال ، روکش هیدروفیل)سوند کوئید: از جمله سوند تیمان ، با یک نوک خمیده طراحی شده است که عبور از انحنای مجرای ادراری منتهی به پروستات را آسان تر می کند. سوندهای هماتوری دوطرفه و سه طرفه (دارای دو یا سه لومن) در دسترس هستند. سوند فولی های سایز 16 دارای یک لوله ی نازک و استریل هستند که این لوله انعطاف پذیر بوده و به مثانه وارد می گردد تا در صورت وجود ادرار در مجرای ادراری، آن را تخلیه نماید.

سوند فولی چیستاین محصول دارای دو مجرا، یک راه برای خروج ادرار و یک راه برای بالون است. این محصول شفاف است و به همین دلیل در صورت مشاهدهی خون در لولهی سوند، اطرافیان، پزشک و یا پرستار فوراً متوجه شده و مشکل بیمار را برطرف میکنند. سوند ضد عفونت فولی دو مجرایی بکتیگارد محصول کشور سوئد می باشد؛ که با نام سوند حفاظت از عفونت بکتیگارد (BIP) شناخته می شود. عکس OPG که با نام ارتوپانتوموگرافی نیز شناخته میشود، نوعی اسکن توسط اشعه ایکس است که نمای پانوراما گسترده از قسمت تحتانی چهره ایجاد میکند. در خانم هایی که با شروع حاد درد شدید به قسمت تحتانی شکم مراجعه می کنند، پاره شدن حاملگی خارج رحمی ، پیچش یا تورشن تخمدان، و کیست هموراژیک تخمدان بایستی اولین موارد شک بالینی باشد.

بالنها معمولاً از لاستیک سیلیکون یا لاستیک طبیعی ساخته میشوند. معمولاً از سوند فولی ۲۶ مشکی در بخش های داخلی برای زنان و مردان و نوزادان استفاده می کنند. سوند فولی دارای مدل های مختلفی در بازار می باشد که باید با توجه به کارایی مورد نظر مناسب ترین نوع آن را انتخاب نمود یکی از سوند فولی های موجود در بازار سوند فولی سه راه مشکی می باشد این وسیله از سه لوله قابل انعطاف تشکیل شده است که هیچ حساسیتی برای بیمار ایجاد نمی کند و هنگامی که پرستار بخواهد عمل سوندیزاسیون را انجام دهد بیمار اذیت نمی شود و همانطور که به راحتی داخل مثانه قرار می گیرد به راحتی و بدون اذیت شدن بیمار بیرون کشیده می شود البته قبل از بیرون کشیدن باید بادکنک آن را با کمک سرنگ خالی کرد.

قیمت سوند فولی سه راهسوند هماتوری پس از عمل جراحی آندوسکوپی یا در مورد هماتوری گراس مفید است. کاتترهای متناوب ( کوتاه مدت): کاتترهای کوتاه مدت یا متناوب یکبار مصرف هستند و اغلب بعد از عمل جراحی به طور موقت در مثانه قرار میگیرند و پس از خالی شدن مثانه خارج میشوند. در بیماران مبتلا به درد حاد پهلو، سونوگرافی می تواند در شناسایی هیدرونفروز ناشی از سنگ، کمک کند بایستی به خاطر داشت که هیدرونفروز یک طرفه یا بدون همراهی با هماچوری ممکن است ناشی از فشار خارجی، ناشی از خونریزی یا خود آنوریسم شکمی و یا سایر توده ها باشد. سپس شما مى توانيد لباس خود را بپوشيد و اتاق را ترك كنيد.

اگر هم لازم باشد كه بعد از انجام سونوگرافى مثانه خود را خالى كنيد، ممكن است از شما بخواهند تا در اتاق انتظار مقدار زيادى اب بنوشيد تا مثانه پر شود. بر خلاف سوند فولی، سوند روبینسون روی نوک خود بالون ندارد و بنابراین نمیتواند در جای خود بدون تکیهگاه باقی بماند. عوارض احتمالی سوندهای ادراری: سوندهای ادراری فولی علت اصلی عفونتهای ادراری مرتبط با مراقبتهای بهداشتی UTI هستند که اغلب با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است، بنابراین تمیز کردن کاتترها به طور معمول برای پیشگیری از عفونت مهم است. برای بعضی از بیماران گذاشتن و برداشتن یک سوند ادراری موجب بروز درد شدید میشود، بنابراین در این مواقع از بیهوشی موضعی استفاده میشود. اگر فرد به هر دلیلی توانایی تخلیه و دفع ادرار را نداشته باشد از سوند فولی که لوله باریکی است و وارد دستگاه ادراری میشود، استفاده میکند. زمانی که به دلایلی مسیر طبیعی ادرار مسدود میشود، این سوندها به داخل مجرای ادرار کار گذاشته میشوند تا با کنارزدن محل انسداد، به درون مثانه برسند.

سوند فولی 16هنگامی که برای این منظور استفاده شود، حباب در مسیر دهانه رحم قرار داده و باد کرده می شود ، به عنوان مثال با 30 میلی لیتر سالین. ماموگرافی در واقع استفاده از پرتوهای خفیف اشعه ایکس به منظور آزمایش بافت سینه است. این آزمایش به منظور شناسایی و تشخیص بیماریهای پستان در زنانی انجام میشود که با ناهنجاریهایی از قبیل وجود درد پستان و فرورفتگی نوک پستان مواجه شدهاند. سونداژ مثانه باید کاملا استریل توسط کارشناس مجرب و اگاه به اناتومی مثانه انجام گیرد مراکز مجاز خدمات پرستاری برای این منظور توسط وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است. در بالای پوشش بکتیگارد سوند فولی یک پوشش هیدرفیلیک (آب دوست) به منظور کاهش اصطکاک بین سطح کاتتر و مجرای ادراری هنگام قرار دادن سوند برای راحتی بیمار در نظر گرفته شده است. اگر بالون به خوبی تخلیه نشده باشد هنگام در آوردن سوند می تواند باعث صدمه به مجرای ادرار شود.

سوند فولی سه راهی

یک لومن ، که هر دو انتهای آن باز است ، ادرار را درون یک کیسه جمع می کند. چرا که درمان دارویی باعث رفع کامل بزرگی پروستات نمی شود بلکه باعث باز نگه داشتن مسیر ادراری و بهبود ادرار کردن می شود. در واقع هیپرپلازی یک حالت پزشکی می باشد که در روند آن، غده ی پروستات آقایان بزرگ شده و آن ها را دچار مشکلات متعددی می کند. این تنگی ها هم اغلب به دیلاتاسیون های متناوب توسط بیمار پاسخ داده و خوب می شوند. سوند های فولی هم دو راه هستند و هم سه راهه. دو سوند هماتوری به صورت دو طرفه و سه طرفه (لومن دوتایی و سه گانه) وجود داردسوند پترز: این سوند به گونه ای طراحی شده است که با قرارگیری در لوله ادراری مورد نظر به صورت دائم مانع از انسداد یا گرفتگی آن شود. کاتتر ۳ راه اغلب کاتتر احتباس نامیده می شوند، آنها دارای دو یا سه حفره هستند که بدنه کاتتر را احاطه کرده اند.

دنباله باقی مانده کاتتر کمی محکم کشیده شده و به قسمت داخلی پای زن چسبانده می شود. دریچه ای که در قسمت پایینی این سوند ها وجود دارد مانند شیر باز و بسته می شود. هنگامی که دهانه رحم به اندازه کافی باز شد، کاتتر خارج می شود. گاهی اوقات، ارائه دهنده خدمات بهداشتی کاتتر را از طریق سوراخ کوچکی در شکم وارد مثانه میکند که به آن کاتتر سوپراپوبیک میگویند. پزشک از طریق جراحی کوچک، سوند سوپراپوبیک را از طریق سوراخ چند سانتی متری زیر شکم به مثانه وارد می کند. کاتتر یا سوند ادراری یک لوله توخالی و نیمه انعطاف پذیر است که ادرار را از مثانه جمع می کند و در نهایت به یک کیسه تخلیه منتهی می شود و معمولا از جانب پزشکان برای موارد مختلفی توصیه میشود: شایعترین دلایل مربوط به زمانی است که فرد نمی تواند ادرار کند و بیاختیاری یا احتباس ادرار دارد.

مطمئن شوید کیسه ادراری حاوی ادرار به لوله کاتتر فشار وارد نکند و آنرا به سمت پایین نکشد. پرستار معمولاً کاتتر فولی را از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می کند. این نوع کاتتر داخل مثانه نمی شود بلکه بر روی آلت تناسلی قرار داده می شود ؛ بسیار شبیه به یک کاندوم است که برای جمع آوری ادرار به یک کیسه متصل شده است. سوند فولی دو راه سایز 16 یا کاتتر ادراری یک لوله خالی و نازک استریل و انعطاف پذیر است که به مثانه وارد می شود تا ادرار را تخلیه کند. سوندهای فولی (کاتترهای مجاری ادرار یا فوق لوله): سوند فولی یکی از سه نوع سوندهای ادراری است که نوعی لوله باریک ادارای است که در مثانه قرار داده میشود و برای مدت زمان کوتاه و طولانی مورد استفاده قرار میگیرد. یک سینی استریل و بسته بندی شده سونداز یا یک سینی صاف سونداژ .

خرید سوند فولی سه راهمطمعننا خدمات تعویض سونداژ در بیمارستان ها کمی برای افراد دشوار است. سینی سونداژ را باز کنید . پس از باز نمودن بسته مخصوصی که حاوی تجهیزات سوند فولی می باشد باید با توجه به حجم بالونی که مورد استفاده قرار می گیرد، با استفاده از سرنگ در داخل بالون 5 میلی لیتر آب مقطر بریزید. پزشك شما ممكن است از شما بخواهد تا پيش از انجام اين آزمايش تا حد امكان آب كمترى بنوشيد، مثلا مقدار 07 لیتر آب يا كمى بيشتر. ترانسفورماتور هيچ دردى ندارد، فقط ممكن است در محلى كه تكنسين آن را قرار مى دهد شما كمى احساس فشار كنيد، چرا كه تكنسين گاها مجبور است براى پيدا كردن زاويه مناسب و گرفتن بهترين عكس اين دستگاه را روى بدن شما كمى فشار دهد.

Leave a Comment