Posted on: آگوست 11, 2021 Posted by: admixxxdkn Comments: 0

انتخاب سیستم گرمایشی مناسب برای مرغداری

برای راه اندازی یک مرغداری و نگهداری از طیور باید به چگونگی ایجاد گرمایش برای آنان و همچنین تهویه فضای مرغداری  مقداری دقت کافی داشته باشید  زیرا بی توجهی به این نکات باعث می شود که از لحاظ هزینه ضرر فراوانی کنید. در این صورت استفاده از گرماتاب می تواند یک کمک بسیار بزرگ باشد. در ادامه این مقاله می خواهیم به ضروری بودن این دو عامل برای پرورش و نگهداری جوجه های گوشتی اشاره کنیم.

در مرغداری ها پرندگانی که برای پرورش در آنجا وجود دارند ، خونگرم هستند و با توجه به اینکه دمای محیط مدام در حال تغییر است ولی دمای بدن پرندگان همیشه ثابت است ،  پرورش پرندگان باید در محیطی مناسب صورت گیرد که کمترین میزان تغییر دما را داشته باشد. وقتی هوا سرد است پرندگان برای اینکه بدن خود را گرم نگه دارند ، ناچار به استفاده از مواد مغذی هستند .  این موضوع تاثیر منفی بر روی ضریب تبدیل غذایی آن‌ها می‌گذارد . از این رو برای کم کردن تغذیه پرندگان باید دمای محیط را متناسب با بدن آنان تنظیم کرد . دمای سالن در مرغداری باید  متعادل باشد که در این صورت تغذیه پرندگان کمتر خواهد شد .  وقتی هوا سرد است با افزایش تغذیه ی  مواد مغذی پرندگان تاثیر نامطلوبی را خواهید دید زیرا در این شرایط پرندگان مقداری از انرژی خود را از طریق خوردن غذا به دست می آورند  که این اتفاق در دمای پایین رخ می دهد .

گرماتاب در مرغداری

در مرغداری ها برای ایجاد گرمایش از انواع مختلف بخاری ها استفاده می شود که در این روش جابجایی هوا صورت می‌گیرد . ذرات گرد و غبار و آلودگی از محیط بیرون وارد سالن  می‌شود و همچنین انرژی زیادی مصرف می شود .  در مرغداری ها باید تهویه هوا به صورت منظم و مرتب انجام گیرد .  این کار نسبت به سایر کار های  صنعتی دیگر ضروری تر است . وقتی از بخاری های هوای گرم برای گرمایش استفاده می‌شود گرما در سقف تجمع پیدا می‌کند و زمان زیادی برای گرم کردن کل مرغداری می خواهد .  در همین زمان وقتی در فواصل  زمانی کوتاه فن های  را برای تهویه هوا روشن می‌کنیم تمام  گرمای موجود در سقف قبل از اینکه بین محیط و پرندگان تبادل پیدا کند از آن خارج می‌شود و سالن مرغداری همچنان سرد خواهد .  از معایب استفاده از بخاری ها برای گرم کردن مرغداری ها این است که رطوبت و خیسی در کف سالن باقی می ماند  و همچنین دمای پایین در کف سالن  حکمفرما می شود . در صورتی که هوای بالای سالن بسیار گرم است . مطالب  گفته شده از  بزرگترین معایب استفاده از سیستم‌های متداول غیر تابشی در سالن های بزرگی مانند مرغداری این  است .

گرماتاب ها با تولید گرما  بدون جابجایی هوا گرما را به کف سالن منتقل میکنند ، باعث ایجاد گرمای مطلوب و  بستری نرم  برای پرندگان می شود . وقتی سیستم گرمایشی در مرغداری گرماتاب باشد با روشن کردن فن های تهویه هوا دغدغه  و نگرانی ما بابت هدر رفتن انرژی و گرمای سالن  از بین می‌رود و به بهبود شرایط کمک خیلی زیادی می‌کند .  

مزایای استفاده از گرماتاب  در سالن مرغداری ها

عدم جابجایی هوا و همچنین وجود  هوای پاک و بهداشتی به دور از هر  گونه گرد و غبار و کاهش آلودگی که گرمای  مطلوبی را برای پرندگان  ایجاد کند .

 قابلیت کنترل دقیق درجه حرارت در سالن را دارد .

 در فصول سرد زمستان با وجود سیستم گرمایشی گرماتاب می‌توان به راحتی تهویه سالن های مرغداری را انجام داد ،  

گرماتاب  قابلیت کنترل دما را  دارد و تا دمای ۳۲ درجه سانتیگراد برای روز های  اول جوجه ها قابل تنظیم است .

 استفاده از گرماتاب  بدون صدا و بدون نور انجام می‌شود و همه استرس و نگرانی را از  بابت صدا و روشنایی از بین میبرد .

 هر چند مدت یک بار  میتوان از طریق شستشو و مواد ضدعفونی کننده گرماتاب را تمیز کنیم .

از خشکی کف سالن مرغداری جلوگیری می کند و رطوبت درون سالن را  کنترل می کند .

در سالن مرغداری گرمای حاصل از گرماتاب به  صورت یکنواخت و یکسان توزیع می‌شود و نیازی نیست که طیور  در یک نقطه در کنار یکدیگر  برای گرم نگه داشتن خود جمع شوند .

 استفاده از گرماتاب در مرغداری ها به کاهش هزینه ی  گاز تا ۶۰ درصد کمک می کند.

Leave a Comment