Posted on: سپتامبر 1, 2021 Posted by: admixxxdkn Comments: 0

کلا سمند ها خیلی زود از ریخت میافتن و بدنه شون وا میره . نمونه ۵درب ۶سیلندر که با کد VX شناخته میشد، از یک موتور ۶سیلندر ۴لیتری بهره میبرد که میتوانست در دور ۵۲۰۰، ۲۴۰اسب بخار قدرت تولید کند و حداکثر گشتاور ۴۰۰ نیوتون متری را به هر چهار چرخ منتقل کند. دوستان سلام و خسته نباشید چند تا سوال داشتم : 1- پارس ELX با موتور L4 که 110 اسب بخار قدرتشه داشبورد جدید هم داره ؟ به دلیل تنفس بهتر موتور و بالا رفتن راندمان حجمی در این مدل، قدرت به 110 اسب بخار افزایش یافت. این کاهش کشش زیاد محسوس نیست افزایش سرعت هم نسبت به لاستیک رینگ 14 حدود 5 تا حداکثر 10 کیلومتر در ساعت هست با سرعت حدود 110 . اگر در یک دنده معین در هر خودرویی، دور موتور ماشین بالا میره ولی ماشین سرعتش افزایش پیدا نمیکنه ، اشکال از سیستم کلاچ هست که در واقع داره لیز میخوره و نیرو به گیربکس و در نتیجه چرخ ها منتقل نمیشه ولی اگر با گاز دادن دور موتور تغییری نمیکنه و سرعت هم بالاتر نمیره به احتمال زیاد مشکل در تزریق سوخت هست که احتمالا با تنظیم کردن موتور مشکل حل میشه .

در دو دهه اخیر، ایران خودرو، چندین پیشرانه مختلف را روی پژو پارس قرار داده که البته نتیجه همه این تغییرات تنها در یک جمله قابل خلاصه میشود: هیچ موتوری به صرفهتر از موتور پارس TU5 برای ایران خودرو نیست! اگر tu5 گرفتین دایما باید دست به دنده در حال معکوس کشیدن به دنده یک و دو باشید . چندی پیش با نسخهای از این خودرو روبهرو شدیم که حدود 12 سال سن داشت و با 287 هزار کیلومتر کارکرد تا به حال برای تعمیر موتوری به تعمیرگاه نرفته بود و حتی جلوبندی آن دست نخورده بود. شاید ابتدا ابعاد خودرو برای خیابانهای شلوغ شهر بزرگ، و کنترل آن سخت به نظر برسد. که باعث شده تا کابین زیباتر به نظر برسد. هر ماشینی هم گرفتید باید به روغن و ضد یخش خوب رسیدگی کنید حتی اگر یک بنز باشه . کلیدهای شیشهبالابر درهای عقب روی کنسول وسط قرار دارد که گاهی دسترسی را برخلاف هدف طراحی سخت میکند، زیر آرنجی تا شونده در وسط صندلی عقب، آیینه بیرونی برقی، چراغ نقشهخوان، سیستم Immobilizer ضد سرقت و سیستم ترمز ABS ازجمله دیگر امکانات این خودرو به شمار میرود. البته لازم به ذکر است که نمونههای آوانگارد، سطح امکانات بالاتری نسبت به مدلهای کلاسیک دارند، که از جمله این امکانات اضافی میتوان به، شیشههای UV، سقف پاناروما، پوشش چرم طبیعی کابین، گرمکن و سردکن صندلیها و تهویه جداگانه برای سرنشینان عقب، اشاره کرد.

معایب:داشتن ظاهری قدیمی، نداشتن امکانات نسبت به ماشینهای امروز، استهلاک … رستم مهرزاد: از دیگر مزایای این موتور نسبت به موتور مبنا، می توان به کاهش ویژه مصرف سوخت اشاره کرد. موتور 165 اسب بخاری سی4 با مصرف سوت کمتر از 6 لیتر هم گشتاور خوبی دارد و هم با جعبهدنده به خوبی چفت شده و هم بنا بر گزارش رسانههای اروپایی از دوام بالا و استهلاک پایین برخوردار است. وقتی قطر چرخ بیشتر میشه کمی کشش و شتاب خودرو کمتر میشه ولی در عوض در یک دور موتور ثابت خودرو سرعت بیشتری میره نسبت یه چرخ کوچکتر . حجم موتور زانتیا 2000 سیسی بوده و فاصله بین محورهای این خودرو دو متر و 74 سانتیمتر، طول این خودرو 4 متر و 44 سانتیمتر و عرض آن یک متر و 75 سانتیمتر است. خوشبختانه سی4 جدید شماری از ویژگیهای لازم برای موفقیت اینچنینی را دارد و به رغم ظاهر نه چندان پیشرو، در بررسی آن نقاط قوت بسیاری به چشم میخورد. از جمله معایب این مدل، وزن بالا، شتاب کم، فضای کم صندوق و ترمزهای عقب کاسه ای است. چون موتور tu5 کوچکتر هست و به خاطر بلوک چدنی وزن بیشتری داره پس مجبور شدن دسته موتورها رو دراز تر کنند که همین باعث بروز مشکل برای دسته موتور ها میشه .

به همین خاطر هست که وقتی موتور tu5 رو روی بدنه 405 و پارس نصب کردند دایما مشکل دسته موتور پیدا میکنه . 5 موتور خیلی خوبی هست ولی روی بدنه سنگینتر پارس به خصوص وقتی خودرو پر از سرنشین باشه اصلا کشش لازم رو نداره . البته من خودم یه بار با نوع بنزینیش که دریچه ی سیمی هم هست و نسبت به دوگانه خیلی هم بهتر میره از دنده 2 سرعت 60 تا 190 تست کردم که بازم نرسید . این مدل از نظر ظاهری با پرشیا تفاوتی نداشت و فقط مشاهده دیسک ترمز عقب و شیلنگ های دوگانه ترمز دیسکی عقب بر روی اکسل عقب است که راه تشخیص را هموارتر می کرد. چرا که وجود زه های فایبر گلاس بر روی بدنه و المان های قدیمی طراحی، همچنان آوانته را اتومبیلی نشان می دهند که متعلق به چند دهه گذشته است. سیستم تهویه داشبورد جدید نسبت به قدیمی خیلی بهتر شده است . 5- میگویند که در پارس های داشبورد جدید ، وقتی سیستم تهویه را روشن میکنیم ، هنگامی که جهت باد را به سمت پا تنظیم میکنیم ، باز هم باد از سمته جلو میزند ! ساعت داشبورد جدید بوسیله فشار دادن و سپس چرخاندن ولوم سمت راست تنظیم میشه .

هنگامی که شما این مقاله را دوست داشتید، مایل به اطلاعات بیشتری در رابطه با موتور زانتیا وب سایت خود باشید.

Leave a Comment