Posted on: ژوئن 27, 2022 Posted by: admixxxdkn Comments: 0

 

 

 

 

کولر گازی و مصرف برق

مصرف برق کولر یکی از دغدغه های اصلی مصرف کنندگان است. کولر گازی یکی از وسایل سرمایشی و البته گرمایشی می باشد که در مدل های مختلف و متنوع طراحی و تولید شده است. کولر های گازی همان طور که می دانید انواع مختلفی دارند که می توان آن ها را بر اساس نوع عملکرد، توان و ظرفیت، نوع کمپرسور، برند تولید کننده، کارایی و قابلیت ها و … از یک دیگر تفکیک کرد.

یکی از مواردی که امروزه علاوه بر کیفیت عملکرد کولر های گازی، قیمت و … به آن توجه می شود، میزان برق مصرفی کولر ها یا سیتم های تهویه مطبوع خواهد بود. در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم و همه ی جوانب آن را بررسی خواهیم کرد.

 

میزان برق مصرفی کولر گازی و نحوه مصرف آن

کولر های گازی نسل جدیدی از وسایل سرمایشی می باشند که روز به روز با گسترش تکنولوژی به قابلیت های آن ها افزوده شده است. به عنوان مثال اسپلیت ها نمونه دیگری از وسایل سرمایشی و گرمایشی می باشند که شبیه به کولر های گازی هستند.

کولر گازی نسبت به کولر های آبی حدود 5 برابر بیشتر برق مصرف می کنند. توجه کنید که با افزایش هر یک درجه در روز، تقریبا مصرف برق از 500 الی 700 مگاوات افزایش خواهد یافت.

 امروزه نمونه دیگری از کولر های گازی و یا اسپلیت ها طراحی و تولید شده اند که به کولر های گازی اینورتر معروف می باشند. ساختار و قطعات به کار رفته در این نوع کولر های گازی به گونه ای است که میزان برق مصرفی ناچیزی دارند.

کولر های گازی اینورتر نمونه ای از کولر های گازی فوق کم مصرف می باشند که استفاده از آن ها تا حد زیادی در مصرف برق صرفه جویی می شود. اگر مصرف برق کولر های گازی برای شما اهمیت دارید بهترین گزینه کولر های گازی اینورتر خواهد بود.

 

سیستم های تهویه مطبوع

دستگاه های تهویه مطبوع طراحی و تولید شده برای اولین بار در بیمارستان ها و مراکز پزشکی مورد استفاده قرار گرفتند. اما پس از مدتی این سیستم ها به خانه های لوکس و بزرگ نیز راه پیدا کردند.

در سال 1929 شرکت فریجیدر اولین دستگاه های اسپلیت را به منظور خنک سازی ساختمان های مسکونی تولید و به بازار عرضه نمود. پس از آن مهندسان دیگری به این کار پرداختند. امروزه دستگاه های تهویه بسیار متنوع و کارآمدی در بازار وجود دارند، که در بسیاری از ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

میزان مصرف برق کولر گازی و نحوه محاسبه آن

همان طور که می دانید میزان برق مصرفی کولر های گازی عوامل گرید انرژی  و یا کلاس انرژی،  به توان و ظرفیت آن ها نیز بستگی خواهد داشت. برای جلوگیری از اتلاف انرژی و افزایش مصرف برق بهتر است متناسب با متراژ و یا مساحت ساختمان و محل مورد نظر، توان و ظرفیت کولر گازی را انتخاب کنید. برای کار ابتدا ظرفیت و توان کولر گازی مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید.

روی کولر های گازی مورد نظر و یا جعبه آن عبارتی هک شده است که شامل 2 حرف انگلیسی، سپس دو عدد و در نهایت مدل کولر گازی می باشد. بعد از این که عبارت نامبرده را مشاهده کردید طبق مرحله های زیر پیش روید.

1. دو عدد موجود در این عبارت را در 1000 ضرب کنید. حاصل ضرب به دست آمده در حقیقت همان ظرفیت کولر گازی مورد نظر است. توجه کنید که باید عدد دورقمی را در عدد 1000 ضرب کنید. ظرفیت کولر گازی یا بی تی یو که در حقیقت همان میزان سرمادهی در زمان است را به دست می آورید.

2. در مرحله بعد باید عدد به دست آمده و یا بی تی یو را بر 12000 تقسیم کنید. عدد به دست آمده در واقع TON  خواهد بود. توجه کنید که هر 1 TON  برابر با 1200 وات برق مصرفی می باشد.

3. در مرحله سوم باید حاصل تقسیم به دست آمده را در 1200 ضرب کرد. در واقع با ضرب کردن عدد 1200 در TON  می توانید میزان برق مصرفی بر اساس وات را به دست آورید.

4. در این مرحله می توانید میزان وات مقدار مصرفی را به دست آورید. برای این کار تنها کافی است تعداد ساعت هایی از کولر در روز استفاده می کنید را در  میزان TON  به دست آمده در مرحله 2 ضرب کنید.

5. حال برای به دست آوردن میزان برق مصرفی به کیلو وات ساعت تنها کافی است حاصل ضرب به دست آمده در مرحله چهارم را بر عدد 100 تقسیم کنید.

6. در این مرحله می توانید عدد مشخص شده روی قبل برق خود را بدست آورید. در این مرحله باید میزان برق مصرفی خود به ازای هر کیلو وات ساعت را در عدد به دست آمده در مرحله قبلی ضرب کنید.

https://coolernew.com/ventilation-and-air-conditioning/

 

محل نصب کولر گازی و میزان مصرف برق توسط کولر

یکی دیگر از سوال هایی که ممکن است ذهن برخی از افراد درگیر کند این است که، آیا محل نصب در میزان مصرف برق توسط کولر گازی تاثیر دارد یا خیر ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت بله. محل نصب در میزان برق مصرفی کولر های گازی تاثیر دارد. برای صرفه جویی در میزان مصرف برق توسط کولر های گازی باید المان های مختلفی را مد نظر قرار داد.

یکی از نکته های مهم در هنگام نصب کولر گازی، توجه به متراژ محیط می باشد. در حقیقت باید کولر را در مکانی نصب کرد به خوبی بتواند محیط را خنک کند. سعی کنید کولر گازی را کنار پنجره، در و … نصب کنید تا باعث اتلاف انرژی نشود. فاصله بین پنل داخلی و پنل خارجی را مد نظر قرار دهید. لازم به ذکر می باشد که پنل خارجی بهتر است در مقابل تابش مستقیم نور خورشید نباشد.

 

کنترل میزان برق مصرفی توسط کولر های گازی

علاوه بر توجه به محل نصب، نکته های دیگری نیز وجود دارد که با رعایت آن ها می توان میزان مصرف برق توسط کولر های گازی را کنترل کرد. دمای انتخابی کولر گازی، گرید انرژی کولر گازی، تناسب بین ظرفیت کولر و متراژ محیط و … از نکاتی می باشد که بهتر است به آن توجه شود. به عبارت دیگر بهتر است دمای کولر گازی را بین 24 تا 26 درجه سانتی گراد تنظیم کرد. از سایبان برای پنل خارجی کولر گازی در نظر گرفت.

 

خرید بهترین کولر ها با قیمت مناسب

اگر قصد خرید انواع کولر گازی با بهترین کیفیت را بهتر است از یک مرکز معتبر کمک بگیرید. مرکز مورد نظر می تواند در میزان مصرف برق ، توسط کولر گازی مورد نظر شما را راهنمایی کند. مرکز کولر نیو ;,gvkd, توانسته رضایت همگان را جلب کند، سرآمد دیگر مراکز فروش شود.

 

Leave a Comment