Posted on: فوریه 23, 2022 Posted by: admixxxdkn Comments: 0

 

نکاح به دو صورت دائم و موقت صورت می‌گیرد. در عقد دائم مدت زمانی تعیین نمی‌شود اما در عقد موقت، زوجین برای مدت مشخصی به عقد یکدیگر در می‌آیند. عقد دائم و موقت، تفاوت‌هایی دارند که در ادامه این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. علاوه بر این، شاید بپرسید که آیا امکان تبدیل عقد موقت به دائم وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه همراه ما باشید.

تفاوت عقد موقت و عقد دائم چیست؟

پیش از آشنایی با نحوه تبدیل عقد موقت به دائم باید به تفاوت‌های این دو نوع نکاح اشاره کنیم.

عقد موقت یا صیغه در ماده ۱۰۷۵ قانون مدنی به طور رسمی مورد قبول قرار گرفته است.

نکاح موقت برای مدت معین و منقطع ایجاد میشود و باید در زمان عقد، مدت آن و مهریه زوجه به طور دقیق مشخص شود.

نکاح موقت برای دختر باکره نیز ممکن است اما مانند عقد دائم به اجازه پدر یا جد پدری نیاز دارد. البته اگر این افراد بدون دلیل از عقد دختر با مرد مورد نظر امتناع کنند، دختر می‌تواند از دادگاه خانواده برای عقد، اذن و اجازه بگیرد.

در عقد دائم مرد باید به زن نفقه بپردازد، اما در عقد موقت این امر الزامی نیست و تنها در صورتی قابل مطالبه خواهد بود که در عقد به آن اشاره و شرط شود.

علاوه بر این، بر طبق ماده ۹۴۰ قانون مدنی، برخلاف عقد دائم، در عقد موقت، زوجین از یکدیگر ارث نمی‌برند اما فرزند حاصل ازدواج موقت، از والدین خود ارث می‌برد.

چنانچه در  رابطه با مسائل مربوط به تقسیم ارث سوالی دارید میتوانید از وکلای گروه هوداد راهنمایی بگیرید.

ثبت رسمی ازدواج دائم یک امر الزامی است اما در برخی موارد ممکن است ازدواج موقت ثبت نشود که در این صورت در خصوص انتساب فرزند متولد شده مشکلاتی ایجاد خواهد شد. بر همین اساس مقنن ثبت نکاح موقت را در صورت توافق طرفین و یا ذکر آن به عنوان شرط ضمن عقد و یا در صورت بارداری زوجه، ضروری دانسته است.

بیشتر بخوانید: مراحل توقیف اموال برای مهریه

Leave a Comment