Posted on: اکتبر 11, 2021 Posted by: admixxxdkn Comments: 0

الکترودهای غیر مصرفی جوش تنگستن گاز (TIG) در سه نوع تولید میشوند: تنگستن خالص با رنگ سبز، تنگستن همراه با ۱ تا ۲ درصد توریم (Thorium) به رنگ زرد و قرمز و الکترود تنگستن با ۰.۳ تا ۰.۵ درصد زیرکونیم (Zirconium) به رنگ قهوهای. جوشکاری برای اتصال قطعات به وسیله الکترودهای جوشکاری و از طریق پر کردن فضای خالی بین آن ها انجام می شود.الکترود یک مفتول فلزی است با پوشش فلاکس بر روی آن .این نوع پوشش قوس الکتریکی را ثابت نگه می دارد و به عنوان عایق برای افزایش مدت خنک شدن جوش مناسب می باشد.پوشش فلاکس الکترودها انواع مختلفی دارد:پوشش قلیایی،رتیلی،رتیلی با پودر آهن،سلولزی.الکترودهای جوشکاری برق دارای پوشش هستند و الکترودهای بدون پوشش برای جوشکاری گاز آرگون و CO2 به کار می رود. خرید الکترود جوشکاری با توجه به کاربرد مورد نظر و قیمت الکترود انجام می گیرد. قرار گرفتن عدد 1 نشان دهنده ی الکترودهایی است که می توان از آن ها در همه ی حالات و موقعیت ها استفاده کرد. قرار گرفتن جوش حاصل از این الکترود، برای مدت طولانی در محدوده حرارتی ۸۷۰-۷۶۰ سانتیگراد می تواند با تشکیل فلز سیگما و کاربیدهای ثانویه، باعث کاهش سایش و خوردگی و انعطاف پذیری شود. حرف E در ابتدا به معنای این است که حرف E در کد بالا نشان می دهد که این نوع برای جوشکاری با الکتریسیته می باشد.

فروش الکترود ضد سایش در دمای بالا برای جوش حساس و نازک و ظریف باید از محصولی استفاده کرد که کمترین میزان تخریب سطحی را ایجاد کند . علاوه بر خارج کردن سرباره می توان دانه هایی با ترکیب یکنواخت ایجاد کرد. فرآیند جوش در پوشش روتیلی در آلیاژهای که ضد رنگ هستند مورد استفاده قرار می گیرد. انجام عملیاتی نظیر میزان ویسکوزیته ی روپوش، کشش سطحی در روپوش، برقراری ضخامت کافی سرباره و سرعت انجماد بالای سرباره جزو اهداف فیزیکی استفاده از الکترود هاست. به عبارت دیگر این سیم فلزی که به کمک آن می توان مراحل جوش را انجام داد الکترود نامیده می شود و جنس الکترود به تجهیزاتی که در جوشکاری استفاده می شود بستگی دارد. حالا در مورد کدهای الکترودها، اطلاعاتی را برای شما بیان می کنیم.شکل کدها به این شکل می باشد:××××Eحرف E قبل از کد چهار یا 5 رقمی به معنی استفاده از الکترود در جوشکاری با قوس الکتریکی می باشد(جوشکاری با برق).اما اگر جوشکاری با روش گازی انجام شود از حروف RG استفاده می شود.دو یا سه رقمی که بعد از حروف می آید استحکام کششی جوش را بیان می کند که بر حسب p.s.i یا k.s.i بیان می شود.عدد سوم از سمت چپ موقعیت جوشکاری را مشخص می کند و می تواند اعداد 1 تا 4 باشد.

الکترود های فوق را برای جوشکاری فولادهای مقاوم در مقابل سایش و حرارت به خصوص AISI 309 مورد استفاده می باشد. تنها مقدار مولیبدن در ترکیب آن وجود دارد این الکترود برای جوشکاری فولادهای ریختگی پایدار در برابر حرارت مثل AISI 316 یا لایه دهی روی فولادهای کربنی کاربرد دارد. حرف مخفف کلمه بوده بیانگر آن است که مقدار کربن آلیاژ به کمتر از0.03% کاهش پیدا کرده است.این مقدار کم کربن باعث می شود بعد از عملیات جوشکاری همچنان لایه اکسیدمحافظتی روی سطح حضور داشته باشد. فقط با سنگ زنی قابل ماشینکاری بوده و برای جوشکاری فولادهای حساس به ترک یک لایه نرم کننده الکترود AMA 1803J توصیه می شود. وقتی از مشعل TIG استفاده می کنید شما مجبور می شوید آهسته تر فعالیت نمایید. ترکیبات شیمیایی جوش حاصل از این الکترود، نزدیک به جوش حاصل از الکترود E316 می باشد. EXX3X : منظور از ۳: کاربرد الکترودهای جوشکاری فقط برای حالت Flat یا تخت در نظر گرفته می شود.

الکترود ضد سایش سوال اینجاست که با یک گرید الکترودهای ضدسایش میتوان برای هر تجهیزی استفاده کرد؟ پیرو یک سنت اشتباه، بسیار زیاد مشاهده میکنیم که هر جایی که صحبت از هاردفیسینگ و الکترودهای ضد سایش میشود از برند آما 1600 استفاده میکنند. A.W.S مخفف American Welding Society به معنی جامعه جوشکاران آمریکا می باشد اما علت طبقه بندی الکترود های جوشکاری براساس استاندارد این نهاد مستقل این است به عنوان یک استاندارد بین المللی در نظر گرفته شده است و در بسیاری از کشورها از جمله ایران نیز به عنوان استاندارد شناسایی الکترودها در نظر گرفته می شود. اما در پاس های میانی اتصال به کارگیریی این الکترودها قابل توصیه نیست به علت حل شدن زیاد هیدروژن در مذاب که سبب هیدرون تردی می شود. امکان خشک کردن الکترود به علت سوختن پوشش سلولزی در این الکترودها وجود ندارد. الکترود کم هیدروژن،در پوشش فلاکس خود دارای کمی هیدروژن می باشد و برای فولاد پر کربن مناسب می باشد.کد های E7018 و E7028 از این نوع الکترود هستند. سایر ویژگی های آن مانند مواردی می باشد که برای الکترود E209 بیان شده است. برای خرید الکترود جوشکاری باید به سایز آن و کیفیت آن توجه کرد.

اگر شما این مقاله را تحسین می کنید، مایلید اطلاعات بیشتری در مورد الکترود فولاد ضد سایش بدست آورید به سایت ما مراجعه کنید.

Leave a Comment